Dlaczego nie wszystkie instytucje finansowe weryfikują BIK i KRD pożyczkobiorców?

Ostatnia sytuacja gospodarcza mogła się odbić na zdolności kredytowej. Nawet nieznaczne opóźnienia w płatnościach czy odroczenie spłaty kredytu wpływa na nasz wizerunek, jako partnera kredytowego. Banki dokonują weryfikacji w oparciu między innymi o BIK i KRD. Negatywna historia w tych instytucjach skutkuje zwykle odmową udzielenia pożyczki, mniej korzystną ofertą lub niskim progiem finansowym. Z pomocą przychodzą jednak instytucje pozabankowe, rządzące się odmiennymi kryteriami.

Dlaczego instytucje pozabankowe dają pożyczki bez bik i krd?

Banki objęte są ścisłymi regulacjami prawnymi. Mają uprzywilejowaną pozycję w niektórych kwestiach, a w innych rygorystyczne wymagania, których spełnianie jest regularnie weryfikowane. Parabanki korzystają z kolei ze środków prywatnych inwestorów i podlegają prawu konsumenckiemu. Nie są więc nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a jedynie przez UOKiK. Jakkolwiek obowiązują je przepisy prawa, to nie odpowiadają za „błędy inwestycyjne” w takim samym stopniu co banki. Nie mogą również korzystać z przyspieszonej drogi odzyskiwania długów. Z tych powodów w ich ofercie często znajduje się pożyczka bez BIK i KRD https://ysa.pl/pozyczki-bez-bik-i-krd-online/ , ale:

  • jest ona krótkoterminowa
  • kwota pożyczki zazwyczaj jest niska.

Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe są obarczone dużym ryzykiem, które pożyczkodawca przewiduje. Podobnie jak firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania, starając się, żeby kwota wypłaconych kompensat, była niższa niżeli wpływów, tak samo wspomniane instytucje dopuszczają straty, wiedząc, że dużą cześć należności mogą odzyskać. 

Jak zarabiają parabanki?

Odzyskanie środków może nastąpić trojako. W najlepszym wariancie, środki wpłyną terminowo od pożyczkobiorcy, na podstawie umowy pożyczki. Pozostałe dwa wypadki zakładają:

  • sprzedaż przeterminowanego długu
  • odzyskanie pieniędzy na drodze sądowej i poprzez postępowanie komornicze. 

Wśród dłużników, których skusiła pożyczka bez BIK i KRD są osoby, które wpadły w pętle zadłużenia, a środki od nich są nie do odzyskania. Stanowią one jednak marginalną część klientów, dlatego nie brakuje firm oferujących dodatkowe środki bez poręczycieli lub wglądania w rejestry dłużników. Osoby przekonane o swojej zdolności, ale bez udokumentowanych dochodów lub z nadszarpniętą historią kredytową, mogą bezpiecznie skorzystać z usług parabanków. Należy jednak liczyć się ze zwiększonymi kosztami takiej pożyczki. Czy warto? Odpowiedź zależy od wielu czynników. Nie trzeba się jednak bać, czy pożyczkodawca wyjdzie na swoje…

Comments are closed.